Menu

Unknown Origin

O pochodzeniu słów

01 UNKNOWN ORIGIN

unknownorigin

Często zdarza się że szukając pochodzenia jakiegoś słowa w języku angielskim , napotykamy na informację - "pochodzenie nieznane".

Bywa również i tak ,że proponowane wyjaśnienie wydaje się być mocno naciągane, a nawet zupełnie nieprawdziwe. Wielokrotnie przy wyjaśnianiu słów używa się zabawnego skrótu "PIE" który ma na celu przekonanie nas jak brzmiało słowo w nieistniejącym nigdy języku praindoeuropejskim . 

W związku z tym postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć wyjaśniać etymologię słów na mój prosty , ale logiczny rozum.

Podstawą mojego rozumowania, jest hipoteza mówiąca , że kilka tysięcy lat temu większość Europy i okolic była pod panowaniem żywiołu prasłowiańskiego , Ludzi mówiących jezykiem będącym bezpośrednim przodkiem języka polskiego ,oraz oczywiście reszty słowiańskich. Plemiona te najeżdzając południową zachodnią i północną Europę , mieszały się z narodami tubylczymi i wywierały znaczny wpłych na ich język , który prawdopodobnie był też dużo prostszy pod wieloma względami. W efekcie powstawały nowe języki , które przekształcały i deformowały prasłowiańskie słowa , niektóre tak znacznie, że trudno na pierwszy rzut oka odgadnąć pokrewieństwo, wiele jednak  w dalszym ciągu przypomina  (po setkach i tysiącach lat) prasłowiański źródłosłów, a nawet dzisiejsze polskie czy rosyjskie słowa w sposób zadziwiający.

Zacznijmy więc od ulubionych słówek angielskich językoznawców, których użyłem w nazwie tego bloga.

unknown - to słowo złożone, un- "nie"-  poza językami europejskimi i indoaryjskimi w zasadzie nic podobnego nie występuje ,więc jest podejrzenie że to "nasze" nie.

-known -od "know"- "from PIE root *gno-" czyli niby ok, ale forma angielska nazbyt przypomina czas przeszły 3. os. słowa "znać" w brzmieniu gwarowym, popatrzmy :                                               

K N O W

 Z N O  Ł    

  jeśli to nie to samo słowo to mam coś z oczami.      Dodatkowo w formie "known" mamy sympatyczną ekstra literkę   "n  " , która ,a jakże ,  pojawia się również w polskiej wersji ,w słowie znaNy.    

Drugie słowo w dzisiejszym odcinku   wytłumaczone  w etymologicznym słowniku przedstawia się następująco:                                                                                                                                                            from Latin originem (nominative origo) "a rise, commencement, beginning, source; descent, lineage, birth,"      Przyjrzyjmy się zatem ostatniemu słówku w tym tłumaczeniu, i ustawmy oba słowa obok siebie:      

  O R I  G   I  N  

 U R O DZ I N Y    

  Jeśli ktoś ma trudność z dostrzeżeniem podobieństwa, niech mi da znać.

Skąd zatem polskie słowo znalazło się w łacinie ?  O tym na pewno będzie w następnych odcinkach.

 

                      

                                                               

 

 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [stephen rowan] *.asianet.co.in

  I have been following your blog for some time now and have found it quite informative and also interesting and you have very nice way of expressing the article.Looking forward to another article.You can assist custom essay writing format for proper essay.

 • Gość: [Janek z B] *.hsi08.unitymediagroup.de

  Jestes slepy gdyz know znaczy wiem,znam ...a znol to po slasku i znaczy - znalem a wiem znaczy po slasku wiedziol....nie dorabiaj glupot,nie bylo zadnych Slowian przed Rzymianami czy Germanami.

 • unknownorigin

  @Gość: [Janek z B]
  bardzo się cieszę że wpis wzbudził takie emocje, że aż zostałem wyzwany od ślepych :)
  bardzo ciekawa teoria że nie było słowian przed rzymianami i germanami , radzę jednak trochę poczytać innych opinii na ten temat.
  Angielski nie rozróżna -znać i wiedzieć, używają jednego słowa , które zgapili z formy czasu przeszłego ,nic na to nie poradzimy , nie wszyscy używają bezokoliczników na co dzień.

 • babkanadzwyczajna

  "Stary, lubię cię!", że się tak spoufalę ;)
  Świetny pomysł na ciekawy i oryginalny blog.
  Będę tu sobie częściej zaglądać.
  Pozdrawiam :)

 • unknownorigin

  @babkanadzwyczajna
  dzięki , proszę zaglądać , nowe wpisy pojawią się niebawem
  pozdrawiam

 • Gość: [rom_toy] *.124.7.138.s.net.pl

  onegday - one day

 • Gość *.free.aero2.net.pl

  Raczej nie Znoł tylko Snoł i wtedy może być to przejcie S - C - K

© Unknown Origin
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci